Teatr Dramatyczny Gdynia repertuar
OJCOSTWO.8log.pl | Strona: 4.html

Temat: Zmarła Krystyna Feldman
" />Zmarła aktorka teatralna i filmowa Krystyna Feldman - poinformowała dyrekcja Teatru Nowego w Poznaniu. Miała 86 lat. Uchodziła za mistrzynię drugiego planu. Była jedną z najbardziej charakterystycznych polskich aktorek filmowych i teatralnych.
Wielką popularność przyniosła jej rola babki Rozalii w telewizyjnym serialu "Świat według Kiepskich". Sławę na świecie zdobyła dzięki tytułowej roli w filmie "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego, za którą została nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami krajowymi i międzynarodowymi, m.in. na festiwalu w Gdyni i w Karlovych Varach.

Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1920 roku we Lwowie. Jej matka była śpiewaczką operową, ojciec - aktorem. Po ukończeniu studium dramatycznego w 1937 roku debiutowała na scenie Teatru Miejskiego we Lwowie. W czasie okupacji była łączniczką Armii Krajowej. Po wojnie grała w teatrach m.in. Katowic, Łodzi, Szczecina, Opola i Krakowa. Od 1983 roku związała się na stałe z Teatrem Nowym w Poznaniu. W bieżącym repertuarze teatru grała Weronikę w "Fauście" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego oraz w monodramie na podstawie autobiografii "I to mi zostało" w reż. Roberta Glińskiego. Premiera monodramu odbyła się w grudniu 2006 roku, a kolejny spektakl zaplanowano w najbliższy piątek. Krystyna Feldman przygotowywała się właśnie do kolejnej premiery - "Królowej piękności Leenane" w reż. Glińskiego.

Jej filmowym debiutem była drobna rola w socrealistycznej "Celulozie" Jerzego Kawalerowicza z 1953 roku. W swoim dorobku ma ponad 60 ról telewizyjnych i filmowych, m.in. w "Lalce" Wojciecha Hasa, "Yesterday" i "Pociągu do Hollywood" Radosława Piwowarskiego, "Pogrzebie kartofla" Jana Jakuba Kolskiego, "Pianiście" Romana Polańskiego, "Starej Baśni" Jerzego Hoffmanna, a także w serialach "Jan Serce" Piwowarskiego i popularnym ostatnio "Świecie według Kiepskich".

Postać Nikifora nie była pierwszą męską rolą w jej dorobku - wcześniej grała m.in. w teatrze rolę Staszka w "Weselu" i Kaja w "Królowej Śniegu".

Ostatnim jej filmem była rola w "Rysiu" Stanisława Tyma, który nie wszedł jeszcze na ekrany.

Link
Źródło: swiony.info/f/viewtopic.php?t=4895Temat: NIC i COŚ
Ma mały dylemat i zwracam się do eksperta. Nie lubię prosić, wolę doradzać, ale cóż konieczność. Powoli zbliżam się do tego ponoć najważniejszego egzaminu w życiu. Pierwsze kroki już postawione. Na razie bez potknięcia! Jest i praca i odpoczynek. Precyzyjnie wyważony czas na coś i na nic. Są filmy kojące ciało i umysł ("Plac Zbawiciela", "Przesłuchanie", "Requiem dla snu", "Godziny" - ubóstwiam je), jest i teatr TV, lek na całe zło (ostatnio "Tango" i "Tutam"), a także muzyka czarna jak grzech nieczysty. Oczywiście śledzę festiwal w Gdyni, czyli święto dla filmowców, niestety niekoniecznie dla telewizji (transmisje po północy i to jeszcze 15 minutowe!). Teatr będzie później. Październik w Poznaniu ("Burza" w Nowym) a listopad w Warszawie (na pewno Polonia, Narodowy i Dramatyczny). Już wybieram repertuar. Egzamin! No tak prośba. Do końca września muszę podać temat na ustną maturę z języka polskiego. Z pośród 189 wybrałem 3. Ale trzeba zdecydować się na jeden, tylko jeden. No właśnie jak pani uważa?

1. Na czym polega fenomen Teatru Telewizji - najmniejszego teatru z najliczniejszą widownią? Dokonaj porównania Teatru Telewizji z teatrem żywego planu (na podstawie inscenizacji wybranych dramatów).

2. Dzieła wybitnych dramaturgów na scenie i ekranie. Przedstaw problem adaptacji teatralnej i filmowej na przykładzie adaptacji utworów Szekspira, Wyspiańskiego, Czechowa lub Williamsa (obowiązuje wybór dwóch autorów).

3. Filmy Andrzeja Wajdy jako interpretacja dzieł literatury polskiej. Zanalizuj przynajmniej trzy wybrane przykłady.

Ps. Dziś niestety krótko i bez konkretnej puenty. Następny post będzie już z prawdziwego zdarzenia.

Ps. 2 A pani nie na festiwalu? Przecież to pani święto? Swoiste święto pracy!

POZDRAWIAM I PODZIWIAM !!!
Źródło: wkrystynajanda.net/forum/viewtopic.php?t=78796


Temat: Harlem Gospel Choir w Polsce!
" />Wokalista irlandzkiego zespołu U2, Bono, nazwał ich Aniołami z Harlemu. Na ich występach publiczność śpiewa na cały głos, tupie, klaszcze w dłonie i głośno się śmieje. Po ich występach wychodzi pokrzepiona na duchu, radosna i w podniosłym nastroju. Ich muzyka emanuje niespożytą energią, siłą, której nie oprze się nikt.

Harlem Gospel Choir powstał w nowojorskim Harlemie. Skupia w sobie najsilniejsze i najpiękniejsze głosy "Czarnej stolicy świata", śpiewaków z różnych kościołów Harlemu i w bardzo różnym wieku - od 18 do 60 lat. Podróżuje po świecie dzieląc przez muzykę radość wiary oraz zbierając fundusze na cele charytatywne dla dzieci. Dzielą się posłaniem miłości, pokoju i harmonii z ludźmi wszystkich nacji, różnego pochodzenia i wszystkich kultur. Myślą, która im przyświeca, jest posłanie Dr Martina Luthera Kinga: "Jednoczmy ludzi i obdarowywujmy ich!" Występy Harlem Gospel Choir wspomogły dzieci i rodziny ofiar zamachów z 11-go września, sieroty z Afganistanu, biedne dzieci w Albanii i wiele innych. Pierwszy prestiżowy występ Harlem Gospel Choir miał miejsce 15 stycznia 1986 roku, kiedy to Allen Baily (menedżer Michaela Jacksona, Lionela Richie & The Commodores, Prince) zaprosił ich do występu w Cotton Club z okazji urodzin Martina Luthera Kinga.
Harlem Gospel Choir przez swoją twórczość przybliża kulturę afro-amerykańską i inspirującą muzykę, jaką jest gospel. W ich repertuarze są tradycyjne i nowoczesne utwory gospelowe, jazzowe i blusowe tak wielkich gwiazd, jak Billie Holliday, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald czy Dizzy Gillespie. Chór prezentuje także mieszankę starych hymnów i pieśni religijnych, standardów popu i własnych utworów. Wspólny śpiew jest urozmaicany solowymi popisami wokalnymi. Zawsze entuzjastycznie zachęcają swoją publiczność do wspólnego śpiewania, a żywiołowe reakcje są integralnym i powszechnym elementem występów Chóru. Jak napisano w jednej z recenzji "Stawianie oporu jest bezcelowe!"
Harlem Gospel Choir jest ceniony i podziwiany przez wielu artystów wielkiego formatu i największe osobistości współczesnego świata. W uznaniu za jego wkład w sztukę i niesioną dzieciom pomoc, został zaproszony w 1995 i 2003 roku na prywatne audiencje oraz występy
dla Jana Pawła II.
Ich charyzmatyczną, porywającą twórczość docenili także Nelson Mandela ("Czuję się szczerze pobłogosławiony", Yankee Stadium, 1990 rok), Amy Grant ("Harlem Gospel Choir to ludzie Boga w Harlemie") czy Bono z U2. Ten ostatni był pod tak ogromnym wrażeniem zespołu,
że napisał o nich piosenkę "Angels in Harlem", która została umieszczona na albumie "Ruttle and hum" oraz zaprosił do wspólnego występu podczas koncertu charytatywnego "World Of Hope" na rzecz ofiar AIDS w Afryce w 2004 roku. U2 i Harlem Gospel Choir wykonali utwór "I still haven't found what I'm looking for", wydany później na krążku "The Joshua Tree".
Do wspólnych występów zaprosili ich także Diana Ross, Whoopi Goldberg, Harry Belafonte i Danny Glover, The Chieftains, The Dixie Hummingbirds, Jimmy Cliff.
W 1998 roku Harlem Gospel Choir otrzymał nagrodę Malta Music In Appreciation. We wrześniu 1999 roku, jako pierwszy chór gospel, wystąpili w legendarnym Blue Note Jazz Club w Nowym Jorku. Oba wyprzedane na pniu koncerty publiczność nagrodziła owacją na stojąco. W 1999 roku zostali zaproszeni do jury konkursu John Lennon Song Writing Contest.
W swojej 15-letniej karierze odwiedzili Martynikę, Francję, Włochy, Wielką Brytanię, Maltę, Australię, Nową Zelandię, Portugalię, Szwajcarię, Koreę, Irlandię, Kanadę, Brazylię, Argentynę, Chile, Meksyk, Holandię, Urugwaj.

2 XII Radom Sala Koncertowa, 3 XII Białystok Teatr Dramatyczny, 4 XII Warszawa Sala Kongresowa, 6 XII Bydgoszcz Opera Nova, 7 XII Gdynia Teatr Muzyczny, 8 XII Gdańsk Opera Gdańska, 10 XII Szczecin Filharmonia Szczecińska, 11 XII Poznań Aula Adama Mickiewicza, 13 XII Wrocław Teatr Polski, 15 XII Chorzów Teatr Rozrywki, 16 XII Lublin Centrum Kultury Akademii Rolniczej, 17 XII Kraków Filharmonia im. K. Szymanowskiego, 18 XII Rzeszów Filharmonia, 19 XII Kielce Kieleckie Centrum Kultury, 20 XII Częstochowa Filharmonia.

Więcej informacji: http://www.makroconcert.pl oraz pod nr tel. (0 22) 69 69 900
Źródło: ww.orientacja.pl/viewtopic.php?t=8184


Temat: Harlem Gospel Choir w Polsce!
Wokalista irlandzkiego zespoÂłu U2, Bono, nazwaÂł ich AnioÂłami z Harlemu. Na ich wystĂżpach publiczno¶ĂŚ Âśpiewa na caÂły gÂłos, tupie, klaszcze w dÂłonie i gÂłoÂśno siĂż Âśmieje. Po ich wystĂżpach wychodzi pokrzepiona na duchu, radosna i w podniosÂłym nastroju. Ich muzyka emanuje niespoÂżytÂą energiÂą, si³Âą, której nie oprze siĂż nikt.Harlem Gospel Choir powstaÂł w nowojorskim Harlemie. Skupia w sobie najsilniejsze i najpiĂżkniejsze gÂłosy "Czarnej stolicy Âświata", Âśpiewaków z róÂżnych koÂścioÂłów Harlemu i w bardzo róÂżnym wieku - od 18 do 60 lat. PodróÂżuje po Âświecie dzielÂąc przez muzykĂż rado¶ĂŚ wiary oraz zbierajÂąc fundusze na cele charytatywne dla dzieci. DzielÂą siĂż posÂłaniem miÂłoÂści, pokoju i harmonii z ludÂźmi wszystkich nacji, róÂżnego pochodzenia i wszystkich kultur. MyÂślÂą, która im przyÂświeca, jest posÂłanie Dr Martina Luthera Kinga: "Jednoczmy ludzi i obdarowywujmy ich!" WystĂżpy Harlem Gospel Choir wspomogÂły dzieci i rodziny ofiar zamachów z 11-go wrzeÂśnia, sieroty z Afganistanu, biedne dzieci w Albanii i wiele innych. Pierwszy prestiÂżowy wystĂżp Harlem Gospel Choir miaÂł miejsce 15 stycznia 1986 roku, kiedy to Allen Baily (menedÂżer Michaela Jacksona, Lionela Richie & The Commodores, Prince) zaprosiÂł ich do wystĂżpu w Cotton Club z okazji urodzin Martina Luthera Kinga.

Harlem Gospel Choir przez swojÂą twórczo¶ĂŚ przybliÂża kulturĂż afro-amerykaĂąskÂą i inspirujÂącÂą muzykĂż, jakÂą jest gospel. W ich repertuarze sÂą tradycyjne i nowoczesne utwory gospelowe, jazzowe i blusowe tak wielkich gwiazd, jak Billie Holliday, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald czy Dizzy Gillespie. Chór prezentuje takÂże mieszankĂż starych hymnów i pieÂśni religijnych, standardów popu i wÂłasnych utworów. Wspólny Âśpiew jest urozmaicany solowymi popisami wokalnymi. Zawsze entuzjastycznie zachĂżcajÂą swojÂą publiczno¶ĂŚ do wspólnego Âśpiewania, a ÂżywioÂłowe reakcje sÂą integralnym i powszechnym elementem wystĂżpów Chóru. Jak napisano w jednej z recenzji "Stawianie oporu jest bezcelowe!"

Harlem Gospel Choir jest ceniony i podziwiany przez wielu artystów wielkiego formatu i najwiĂżksze osobistoÂści wspóÂłczesnego Âświata. W uznaniu za jego wkÂład w sztukĂż i niesionÂą dzieciom pomoc, zostaÂł zaproszony w 1995 i 2003 roku na prywatne audiencje oraz wystĂżpy

dla Jana PawÂła II.

Ich charyzmatycznÂą, porywajÂącÂą twórczo¶ĂŚ docenili takÂże Nelson Mandela ("CzujĂż siĂż szczerze pobÂłogosÂławiony", Yankee Stadium, 1990 rok), Amy Grant ("Harlem Gospel Choir to ludzie Boga w Harlemie") czy Bono z U2. Ten ostatni byÂł pod tak ogromnym wraÂżeniem zespoÂłu,

Âże napisaÂł o nich piosenkĂż "Angels in Harlem", która zostaÂła umieszczona na albumie "Ruttle and hum" oraz zaprosiÂł do wspólnego wystĂżpu podczas koncertu charytatywnego "World Of Hope" na rzecz ofiar AIDS w Afryce w 2004 roku. U2 i Harlem Gospel Choir wykonali utwór "I still haven't found what I'm looking for", wydany póÂźniej na kr±Âżku "The Joshua Tree".

Do wspólnych wystĂżpów zaprosili ich takÂże Diana Ross, Whoopi Goldberg, Harry Belafonte i Danny Glover, The Chieftains, The Dixie Hummingbirds, Jimmy Cliff.

W 1998 roku Harlem Gospel Choir otrzymaÂł nagrodĂż Malta Music In Appreciation. We wrzeÂśniu 1999 roku, jako pierwszy chór gospel, wystÂąpili w legendarnym Blue Note Jazz Club w Nowym Jorku. Oba wyprzedane na pniu koncerty publiczno¶ĂŚ nagrodziÂła owacjÂą na stojÂąco. W 1999 roku zostali zaproszeni do jury konkursu John Lennon Song Writing Contest.

W swojej 15-letniej karierze odwiedzili MartynikĂż, FrancjĂż, WÂłochy, WielkÂą BrytaniĂż, MaltĂż, AustraliĂż, NowÂą ZelandiĂż, PortugaliĂż, SzwajcariĂż, KoreĂż, IrlandiĂż, KanadĂż, BrazyliĂż, ArgentynĂż, Chile, Meksyk, HolandiĂż, Urugwaj.2 XII Radom Sala Koncertowa, 3 XII BiaÂłystok Teatr Dramatyczny, 4 XII Warszawa Sala Kongresowa, 6 XII Bydgoszcz Opera Nova, 7 XII Gdynia Teatr Muzyczny, 8 XII GdaĂąsk Opera GdaĂąska, 10 XII Szczecin Filharmonia SzczeciĂąska, 11 XII PoznaĂą Aula Adama Mickiewicza, 13 XII WrocÂław Teatr Polski, 15 XII Chorzów Teatr Rozrywki, 16 XII Lublin Centrum Kultury Akademii Rolniczej, 17 XII Kraków Filharmonia im. K. Szymanowskiego, 18 XII Rzeszów Filharmonia, 19 XII Kielce Kieleckie Centrum Kultury, 20 XII CzĂżstochowa Filharmonia.WiĂżcej informacji: www.makroconcert.pl oraz pod nr tel. (0 22) 69 69 900
Źródło: rudemaker.pl/forum/viewtopic.php?t=1023
© OJCOSTWO.8log.pl | Strona: 4.html design by e-nordstrom